وب سایت ریتونیا با هدف یاری رسانی به هنرمندان ایرانی، با پیش زمینه های گوناگون مثل نقاشی، مجسمه سازی، انیمیشن، کامیک‌بوک، پادکست، نویسندگی، فیلم سازی، سناریونویسی، و ساخت کلیپ های آموزشی یا سرگرمی در صفحات مجازی مثل اینستاگرام، یوتیوب، توییتر، فیسبوک، تلگرام و آپارات، از طریق کمک مستقیم مردمی به این هنرمندان و سرگرمی سازان ایجاد شده است.

با نگاهی به تاریخ ایران و جهان، این نکته مشهود است که دستاورد های هنری و علمی جهان زاده سخت‌کوشی، ذکاوت درونی و استعداد ذاتی هنرمندان در اعصار گوناگون بوده است. اما طرف دیگر معادله که شاید از دیده پنهان بماند حمایت مالی و معنوی از این هنرمندان و محققین توسط افرادی پرنفوذ، فرهنگ‌دوست و علاقه‌مند به علم و هنر بوده است.

بدون یاری‌رسانی حکمرانان، پادشاهان و طبقه اشراف از افرادی مانند میکلانژ، داوینچی، گالیله و رامبرانت، و در ایران از هنرمندان درباری از دوره هخامنشیان و ساسانیان، تا معاصران شان از کمال‌الملک تا کامران دیبا، تنوع آثار هنری و اعتلای فرهنگی و تاریخی که هنردوستان امروزه به آن میبالند، بسیار نامحتمل بنظر می‌رسد. گرچه روند فکر کردن، خلق کردن و کشف کردن به خودی خود ارزشمند است و هدف و مایه اصلی هنر از نیاز های مادی و روزمره بدور است، این واقعیت که کسب درآمد از راه خلق اثار هنری بسیار دشوار است مانع از پا گذاشتن افرادی مستعد ولی واقع‌بین می‌شود که علیرغم علاقه و اشتیاق به خلق آثار هنری، به دلیل نامشخص بودن اینده شغلی و نبود درآمد ثابت از راه هنر، به صورت حرفه ای وارد این رشته نمی‌شوند.

بدون یاری‌رسانی حکمرانان، پادشاهان و طبقه اشراف از افرادی مانند میکلانژ، داوینچی، گالیله و رامبرانت، و در ایران از هنرمندان درباری از دوره هخامنشیان و ساسانیان، تا معاصران شان از کمال‌الملک تا کامران دیبا، تنوع آثار هنری و اعتلای فرهنگی و تاریخی که هنردوستان امروزه به آن میبالند، بسیار نامحتمل بنظر می‌رسد.

گرچه روند فکر کردن، خلق کردن و کشف کردن به خودی خود ارزشمند است و هدف و مایه اصلی هنر از نیاز های مادی و روزمره بدور است، این واقعیت که کسب درآمد از راه خلق اثار هنری بسیار دشوار است مانع از پا گذاشتن افرادی مستعد ولی واقع‌بین می‌شود که علیرغم علاقه و اشتیاق به خلق آثار هنری، به دلیل نامشخص بودن اینده شغلی و نبود درآمد ثابت از راه هنر، به صورت حرفه ای وارد این رشته نمی‌شوند.

در ریتونیا هدف اصلی ما باز کردن فضایی برای این هنرمندان است که با فراغی آسوده و اطمینان از داشتن پشتوانه مالی، به خلق آثار هنری خود بپردازند.

و البته ریتونیا این فرصت را برای تمامی هنردوستان فراهم می‌کند تا حامی هنرمندان جوان و مستعدی بشوند که در آینده های نه چندان دور، به موفق ترین هنرمندان کشور تبدیل شوند. شما می‌توانید شریک تغییری باشید که دوست دارید در جهان ایده‌آل شما اتفاق بیفتد.

اگر علاقه‌مند به هنر هستید و هراس از نداشتن درآمد ثابت شما را از رفتن به این راه باز داشته، ریتونیا خانه شماست. تعداد زیاد حامی که طرفدار هنر شما هستند و با کمک های کوچک (حتی ۵ هزارتومن) می‌تواند علاوه بر رضایت معنوی برای خلق هنری که به آن علاقه مندید، شما را از داشتن یک منبع مالی ثابت مطمئن کند. ریتونیا به هنرمندان و افراد خلاق این امکان را می‌دهد که از طریق ارائه هنر خود به طرفداران کسب درآمد کنند.

این کسب درآمد می‌تواند به دو طریق انجام شود:
۱. حامیان هر هنرمند مبلغی ثابت را ماهیانه به هنرمند پرداخت کنند، و در ازای میزان مبلغ اهدا شده و متناسب با اندازه کمک، عضو کلوپ اختصاصی هنرمند شده و از امکاناتی بهره‌مند شوند که مختص به حامیان است.
۲. همین کمک به شکل پروژه به پروژه انجام شود و با اپلود شدن هر کلیپ جدید (یا آهنگ تازه یا متن نوشته شده، پادکست جدید یا هرنوع سبک هنری کی خالق ارائه می‌کند) مبلغی ثابت از طرف هر طرفدار به خالق اثر پرداخت شود. در این شیوه، افرادی که فعال تر هستند و محتوای بیشتری تولید می‌کنند، قادر هستند درآمد بیشتری داشته باشند و مطمئن باشند به ازای هر ارائه جدید، مبلغی مشخص به حسابشان واریز می‌شود.

از طرف دیگر، حامیان قادر خواهند بود هر زمان که بخواهند اشتراک ماهیانه یا پروژه ای خود را از هر هنرمندی قطع کرده، و پول پرداختی به حسابشان برگردد. حامیان همچنین قادر خواهند بود سقفی برای کمک خود در نظر بگیرند که هنرمند از آن سقف بیشتر اجازه برداشت پول نداشته باشد. به عنوان مثال، اگر یک حامی موافقت کند که برای هر آهنگی که خواننده مورد علاقه اش منتشر می‌کند ۱۰ هزارتومن پرداخت کند، و خواننده در عرض یک ماه ۵ آهنگ منتشر کند، حامی این گزینه را دارد که سقفی برای کمک خود، مثلا ۳۰ هزارتومن، درنظر بگیرد و بیشتر از این مقدار توسط سایت و هنرمند شارژ نشود.

مبالغ ماهیانه اول هر ماه به حساب هنرمند ریخته می‌شود، و مبالغ پروژه ای، پس از مورد تایید قرار گرفتن توسط ناظرین سایت برای محتوایش، در اول هر ماه به هنرمند پرداخت می‌شود. بنابراین هر هنرمند می‌تواند انتظار یک مبلغ واحد هر ماه داشته باشد که می‌تواند ماهیانه، پروژه ای، یا ترکیبی از هردو باشد.

هنرمندان قادر خواهند بود در ازای مبلغ درخواستی خود، مجموعه ای از جوایز و هدایا برای حامیان خود در نظر بگیرند. به عنوان مثال اگر هر حامی ۱۰ هزارتومن برای هر پروژه بپردازد، می‌تواند به محتوا زودتر دسترسی داشته باشد، یا با پرداخت ۵۰ هزارتومان هر ماه به هنرمند، حامی فرصت میابد نمونه های امضا شده توسط ارتیست دریافت کند یا دسترسی به مجموعه مطالب و ویدیوهایی داشته باشد که مختص به این گروه از افراد است و ارتباط با هنرمند را تسهیل می‌کند.